Tirana

Tirana v noci

Tirana je hlavním a také největším městem Albánie. Nachází se ve středu země zhruba 70 km od Jaderského moře. Protéká zde řeka Ishm. Město bylo založeno ve 12. letech 17. století. Zakladatelem byl feudál Sulejman Paša.

Svůj název Tirana město získalo až v průběhu let. Dřívější jméno hlavního města bylo totiž Teherán. Zásadním datem v historii byl rok 1920, jelikož od té doby je město známé jako hlavní celé Albánie. Již v dobách, kdy Albánie spadala pod Osmanskou říši, se zde šířilo islámské náboženství. Dodnes je tato oblast považována za velmi nábožensky založenou.

[odkaz url=“http://www.cestapoevrope.cz/dovolena-albanie“ text=“Dovolená Albánie“ alt=“Dovolená Albánie“]

Doprava do Tirany

S leteckou dopravou se město může jedině chlubit, a to díky Mezinárodnímu letišti Matky Terezy. To se rozprostírá v obci Rinas, přesně 11 km od hlavního města. Letiště má nejen moderní a poutavý vzhled, ale také kvalitní vybavení. Městská doprava je zajištěna v podobě autobusů. Trolejbusy a tramvaje bohužel stále nejsou k dispozici. Do města z letiště se můžete dostat pomocí autobusů, místního taxi, minibusu či luxusní limuzíny. Nejoblíbenější památkou v Tiraně je betonová pyramida Envera Hodži, která stojí hned vedle hlavního bulváru. Památník má připomínat tehdejšího komunistického diktátora a z vrchu dvouhlavou orlici ze státního znaku.

Ve městě je zavedena velmi kvalitní autobusová doprava. Všechny autobusy stojí 40 albánských leků, což je zhruba 8 Kč. Dá se tedy říci, že je velmi levná. Tirana je proslavená luxusními restauracemi, kterými jsou například “Grepi i Arte”, “Rogner Hotel Tirana” či “Restorant Melograno”. Restaurací je zde ovšem nepřeberné množství. Noční život je na tomto místě v plném proudu. Nachází se tu diskotéky, bary i kluby a rozhodně tedy není nouze o zábavu.

[odkaz url=“http://www.cestapoevrope.cz/dovolena-albanie“ text=“Dovolená Albánie“ alt=“Dovolená Albánie“]

Počasí v Tiraně

Tirana
11°
clear sky
humidity: 87%
wind: 2m/s SSE
H 22 • L 5
10°
Thu
8°
Fri
11°
Sat
8°
Sun
6°
Mon
Weather from OpenWeatherMap

[fb_button]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *