Co vám nabídne Nizozemská kuchyně?

Nizozemská kuchyně

Nizozemská gastronomie není nijak extra vyhledávaná nebo oblíbená. Dokonce ani obyvatelé Nizozemska se s ní příliš nechlubí. Přesto, že jejich kuchyně je jednoduchá, pak i tak zde najdeme pár zajímavých jídel a specialit, které stojí za to vyzkoušet.  

Typická jídla a nápoje

Mezi typická nizozemská jídla patří například boerenkool (To je velmi vydatná bramborová polévka s kapustou, nebo zelím a uzeným salámem, pannekoek ( pro nás známý jako omeleta), nebo bruine bonen met spek ( pod tímto názvem si můžete představit hnědé fazole se špekem).  Další typická jídla jsou sleď, masové krokety nebo uzený úhoř.

Mezi hlavním typické jídlo, které se stalo doslova delikatesou, se řadí syrový slaneček. Tuto delikatesu vám špičkoví šéfkuchaři podají ledově studeného a vy si jej můžete vychutnat jako předkrm.

Tradičním nápojem v Holandsku je jejich gin. Ten se vyrábí s ovoce a je rozšířen po celém Nizozemí. Lidé, kteří tento nápoj užívají tvrdí, že má i léčivé vlastnosti.

[odkaz url=“http://www.cestapoevrope.cz/dovolena-amsterdam“ text=“Zájezdy do Amsterdamu“ alt=“Zájezdy do Amsterdamu“]

Čím jsou známí?

Čím jsou ovšem Nizozemci ohledně jídla proslulí, to jsou jednoznačně sýry a zelenina. Jsou známi jako výrobci skvělých, ba nejlepších sýrů na světě. Sýry přidávají téměř do všech jídel. Co se týče zeleniny, i zde jsou bráni jako jedni z nejlepších pěstitelů na světě a jejich zelenina je velmi vyhledávaná.

Do gastronomie také musíte zajisté zařadit pivo. Stejně jako u nás v České republice, i v Nizozemsku je pivo velmi oblíbený nápoj. Jejich nejznámější pivovary jsou známé i u nás. Jsou to například: Heineken, Brandt, Skol, Grolsch nebo Oranjeboom. Přičemž nejslavnější je rozhodně Heineken, jejichž pivo se vyváží do celého světa.

Holandské sýry

Jelikož jsou holandské sýry jednou z mála skutečných lahůdek, na které v této kuchyni narazíme, rozhodli jsme se, že vám je trochu přiblížíme. Sýry se vyrábějí především v severním a jižním Holandsku. Jejich názvy vycházejí z míst, kde jsou vyrobeny a tyto názvy vám rozhodně nebudou cizí. Jedná se například o Goudu, který se vyrábí na místě Goudse, Edam z místa Edammer nebo leerdammer a Maaslander.

Jak správně takový sýr koupit?

Určitě byste měli navštívit specializovaný obchod, které jsou zde téměř na každém rohu, navíc vám zde na přání váš sýr vakuově zabalí a vy si jej můžete přivézt domů jako suvenýr. Navíc předtím, než sýr koupíte, máte vždy možnost sýr ochutnat. Jelikož každý sýr chutná opravdu jinak, pak byste tuto možnost měli využít, abyste nenakoupili zajíce v pytli.

[odkaz url=“http://www.cestapoevrope.cz/dovolena-amsterdam“ text=“Dovolená v Amsterdamu“ alt=“Dovolená v Amsterdamu“]

Zajímavosti z Holandské gastronomie

Vzhledem k oblíbenosti a rozšířenosti jejich typických slanečků na ně můžete narazit téměř všude. Když budete chvilku hledat, pak určitě narazíte na bohatě zásobené stánky s mořskými plody, kde můžete získat jak čerstvé mořské plody, tak i osmažené. Záleží, na co máte chuť.

Další zajímavostí, co se týče jídla, jsou rozhodně jídelní automaty. Tyto automaty jsou rozprostřeny různě po celém Holandsku. Ovšem nekoupíte se tam nějakou tyčinku jako u nás, ale zde na vás čeká trochu rozmanitější menu.  Z tohoto automatu si můžete za celu okolo jednoho eura vybrat něco speciálního. například zde můžete narazit na párky, špalíky mletého masa, krokety nebo hamburger.

Mohlo by vás zajímat:

Zajímavosti o Amsterdamu

Z letiště Schiphol do centra Amstrdamu

[fb_button]

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *