Anglická kuchyně

Anlgická snídaně

Co se týče anglické kuchyně, tak ta je na rozdíl od jiných evropských zemí velice specifická a lze říci, že i rozdílná. Ve Spojeném království si potrpí zejména na tři druhy jídel – snídani, oběd a večeři.

Anglie je ta země, ve které si místní obyvatelé potrpí zejména na vydatné snídani, která je zasytí na celý zbytek dne. Oběd je sice ještě celkem plnohodnotný, ač obvykle poměrně rychlý a co se týče večeře tak ta je jako poslední denní jídlo obvykle teplá.

[odkaz url=“http://www.cestapoevrope.cz/dovolena-londyn“ text=“Dovolená v Londýně“ alt=“Dovolená v Londýně“]

Tradiční anglická snídaně neboli „traditional English breakfeast“

Tato tradiční anglická snídaně je známá po celé Evropě a její zvyklosti se dostali i do některých podniků u nás, které svým návštěvníkům tuto snídani po ránu nabízejí.

Nicméně samotní Britové již na ní nemají příliš času a proto si jí dopřávají zejména v neděli, což je pro tuto vydatnou snídani takový tradiční den. Tradiční anglická snídaně je směs míchaných vajíček, volského oka, párečků, klobásek či čerstvého chleba. Nechybí ani cereálie, toasty, fazole či smažená slaninka. K pití si při této snídani Angličané obvykle dopřávají kávu, čaj či džus.

K obědu již spíše něco studeného

Zatímco u nás patří oběd k hlavní stravě dne, tak v Anglii je základem právě vydatná snídaně. Většina pracujících Britů je během dne ve spěchu a proto si k obědu dá jen něco rychlého, mnohdy studeného. Může se tedy jednat o saláty, tradiční fish and chips, popřípadě o fazole upravované na různé způsoby.

Teplá večeře na konec dne

Na konci dne preferují Britové teplou večeři. Nicméně zde nejde o národním jídle příliš hovořit, neboť k večeři jsou preferovány různé převzaté speciality. Ať již jde o Itálii, Čínu či například Indii. Není tedy výjimkou dovážka domů, případně využití takzvaných švédských stolů v různých restaurací zaměřující se na rozmanité styly světové kuchyně.

Typická jídla anglické kuchyně

Fish and Chips – snad jedno z nejznámějších jídel, co se Spojeného království týče. Jedná se o velice mastné jídlo – smaženou rybu, ke které jsou jako příloha smažené bramborové hranolky. Jak také jinak…

Fazole – tato luštěnina je v Anglii velice populární surovin a lze jí upravovat na několik způsobů. A proto mohou doprovázet jakoukoliv část dne – snídani, oběd i večeři.

Špagety, rajčatová omáčka a toust – už pro nás velice nezvyklá kombinace, co by na to teprve řekli Italové. Nicméně v Anglii jsou špagety s rajčatovou omáčkou podávané na opečeném toustu celkem běžnou věcí.

Koláč (Pies)slaný koláč, který je vlastně listové těsto naplněný zeleninou, masem a nějakou omáčkou.

[odkaz url=“http://www.cestapoevrope.cz/dovolena-londyn“ text=“Dovolená v Londýně“ alt=“Dovolená v Londýně“]

Párky v těstíčku – jedno z těch rychlejších jídel, které si Britové kupují zejména k obědu, jsou takzvané Toad in the hole. V Česku by to byl párek zapečený v nějakém těstíčku, zejména v tom palačinkovém.

Maso se zeleninou – to lze označit jako tradiční večeři, i když se nejedná o nic konkrétního. Britové totiž mají různé varianty tohoto pokrmu, nicméně pravidlem bývá, že k večeři je obvykle podáván nějaký druh masa s dvěma druhy zeleniny.

Typické anglické nápoje

Čaj – snad ani nelze začít ničím jiným. Čaj je ve Velké Británii velice populárním pitím. Však jen zdejší „Tea time“ neboli čaj o páté je zvyklost, kterou znají po celém světě.

Whisky, brandy či koňak – velice populární druhy a takzvané pití „gentlemanů“

Cider – nápoj z kvašeného ovoce, nejčastěji jablek. Poslední dobou získává popularitu i v českých barech

Pivo – pivo se v Anglii pije jinak než u nás. Zaprvé v podstatně menším množství a také je jinak podáváno. Tento nápoj bývá obvykle teplejší a bez pěny, přičemž je pivo natočeno až po okraj sklenice

Fentimas – a také z nealkoholického soudku. Fentimas jsou tradiční limonády velice kvalitní úrovně, které již mají více jak stoletou tradici

Mohlo by vás zajímat:

Jak z letiště Stansted, Heathrow, Gatwick, Luton do Londýna

Zajímavosti o Londýně

[fb_button]

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *